Dnešné krytiny väčšinou spĺňajú už „v základe“ vyššie nároky komerčných priestorov (obchody, kancelárie, reštaurácie atď.), tzn. že v kolónke záťažová trieda majú uvedené aspoň číslo 23, alebo dvojčíslie začínajúce rovno trojkou (31 atď.). „O zaradení krytiny do záťažovej triedy rozhodujú dve veci, hrúbka vrchnej nášľapnej vrstvy a spôsob pokládky,“ vysvetľuje Miloslav Sivák, vedúci regionálneho predaja spoločnosti Kratochvíl parket profi. Kritéria pre pokládku v komerčných priestoroch môžu splniť v podstate všetky typy podláh, od vinylov, cez SPC krytiny až po drevo.
Deliaca čiara medzi podlahovou krytinou „dostačujúcou“ na bytové účely alebo vhodnou pre komerčnú sféru bola v minulosti nastavená na počet návštev vo výške päťdesiat ľudí denne. Ale pozor, nezamieňajme si triedu záťaže, ktorá hovorí o opotrebovaní podlahy bežnou prevádzkou (zjednodušene povedané frekvenciou pohybu osôb), s odolnosťou krytiny napríklad proti nárazom do ostrého predmetu.
Začnime poporiadku, záťažové triedy sú tri. Trieda začínajúca číslicou „2“ je určená pre bytovú výstavbu, nasleduje „3“ pre komerčnú záťaž, ako sú obchody, reštaurácie, a pre náročný priemyselný segment je potrebné vybrať triedu so „4“ na začiatku. V rámci týchto tried sú ešte stupne, ktoré vyjadruje druhá číslica v poradí – napr. krytina so záťažovou triedou 21 znesie menej ako krytina označená triedou 23. Jednotlivé triedy sa navyše prelínajú, takže krytina s triedou 23 z bytového radu sa fakticky rovná 31, teda „najslabšie“ z radu pre komerčné využitie (tá zahŕňa stupne 31, 32, 33 a 34).
O zaradení krytiny do záťažovej triedy rozhodujú dve veci, hrúbka vrchnej nášľapnej vrstvy a spôsob pokládky. Norma stanovuje, že v záťažovej triede 4 pre priemyselné využitie podlahy musia byť vždy celoplošne prilepené, pre komerčné priestory je povolená aj pokládka plávajúcim spôsobom. Druhým parametrom je hrúbka nášľapnej vrstvy. „Rozdiely nie sú dramatické, pri 31 je definovaná nášľapná vrstva 0,3 mm, hrúbka 0,4 mm už zodpovedá triede 32. 0,55 mm je adekvátna triedam 33, resp. 42 a vyššia záťažová trieda má predpísané 0,7 mm. Tak je to definované normou, ale niektorí výrobcovia majú nášľapnú vrstvu ešte silnejšiu,“ pokračuje Miloslav Sivák z KPP.
Najvyššiu záťažovú triedu s nášľapom 0,7 mm ponúka napr. švédsky výrobca vinylov Kährs, nemecké WINEO sa venuje vinylom do sily nášľapnej vrstvy 0,55, ale zároveň má vo svojej ponuke elastické podlahy PURLINE, ktoré v kolekcii 1500 tiež dosahujú najvyššiu záťažovú triedu na úrovni priemyselného zaťaženia. Mimochodom, bio podlahu Wineo PURLINE 1500 by v zveličení išlo použiť aj na povrch cesty - pri testovaní vysokou školou v Bielefelde sa totiž na podlahe ani po 25.000 prejazdoch s 500 kilogramovým nákladom pri rýchlosti 6 km/hod. neprejavilo žiadne opotrebenie! Za vynikajúcu odolnosť je v pozitívnom slova zmysle zodpovedný kompozitný bio polyuretán ecuran, ktorý tvorí 0,3 mm hrubú nášľapnú vrstvu.
Priemyselnej záťaže by hravo dosiahli aj minerálne krytiny SPC, napríklad od výrobcov Arbiton či Kährs, ale s ohľadom na spôsob pokládky na zámok podľa normy dosiahnu „len“ na tretiu triedu. „Do priestorov typu reštaurácie či obchodov sú teda určite vhodné,“ vysvetľuje Miloslav Sivák z KPP.
Kapitolou samo o sebe je drevo. U dreva sa záťažové triedy neuvádzajú, neexistuje žiadne normatívne odporúčanie, kam je možné ktoré použiť. Rozhoduje tvrdosť dreva, ktorá je závislá na samotnej drevine. A hodnotu tvrdosti určuje Brinellova stupnica. Dub je braný ako stredne tvrdá drevina, na Brinellovej stupnici tvrdosti sa pri dube udáva koeficient 3,7 stupňov, buk je v podstate rovnaký 3,8. Pokiaľ chce zákazník naozaj tvrdú drevinu, tak musí siahnuť po exotike, ako je merbau či jatoba s priemernou hodnotou 7. „Ale existuje výnimka, to sú dyhované viacvrstvové podlahoviny, ako napríklad švédsky Kährs napríklad v kolekcii Life,“ upozorňuje na paradox Miloslav Sivák: „Keď použijete dub iba ako dyhu na nosnej tvrdej HDF doske, tak razom dosiahnete na 5,8 až 6 stupňov na Brinellovej stupnici. Vďaka tvrdej nosnej HDF doske, na ktorej je z ušľachtilého dreva iba dyha, majú tieto podlahoviny z kolekcie Kährs Life podstatne vyššiu tvrdosť, ako keď máte podlahu celú z tej istej dreviny v 15 mm hrúbke.“
Text a foto: KPP