Prostredie, v ktorom žijete, vás ovplyvňuje viac než si myslíte. Úprava negatívnej energie v dome môže dopomôcť k lepšiemu zdraviu, vzťahom a úspechu. V minulom článku sme sa v krátkosti oboznámili s prastarým umením bývania Vastu, podľa ktorého boli postavané mnohé významné stavby a chrámy hlavne v Indii.
Ide o starobylú a tisícročiami preverenú vedu o navrhovaní stavieb a ich priestorov na základe súzvuku s prírodnými zákonmi a v pozitívnych zvukových vibráciách.
Povedali sme si o 5 prvkoch, okrem nich Vastu zohľadňuje klimatické a geologické podmienky, pohyb Slnka, Mesiaca a ostatných planét. Vastu prirovnáva každú stavbu k mikrovesmíru, kde sa koncentrujú kozmické energie. Cieľom stavby podľa Vastu je okrem prosperity pre jeho obyvateľov hlavne vedenie k Bohu. Dom postavený podľa božských zákonov vedie jeho obyvateľov k hľadaniu Boha, a to je najdôležitejší aspekt Vastu.
U nás sa viac ako Vastu preslávilo čínske Feng šuej, ktoré pracuje hlavne s tokom energie v dome, nazývanej čchi. Vastu šastra je najsilnejšia pri navrhovaní stavby od samého počiatku, zatiaľ čo Feng šuej má rad nástrojov pre existujúci dom, byt alebo firmu.
Vastu alebo Feng šuej, ktorý z nich mám použiť v mojom dome? V dnešnom článku si porovnáme tieto dva systémy a povieme si o ich výhodách, pretože užitočné sú oboje a je vhodné ich skombinovať pri návrhu bývania.
Existuje iste mnoho podobností medzi Feng šuej a Vastu, kde sú oba systémy založené na znalosti toku univerzálnej energie zvanej Čchi v čínskej kultúre a Prány v hinduizme. Sú medzi nimi aj značné rozdiely.
Znalci tvrdia, že čínske Feng šuej obsahuje iba 10 % vedomostí v porovnaní s vedomosťami obsiahnutými v indickej Vastu šastre. Vastu ide viac do hĺbky, ide o komplexný súbor vedomostí s mnohými matematickými vzorcami.
Text: Zdenka Vaská