Väčšina z nás je zvyknutá založiť oheň v krbe tradičným spôsobom. To znamená, že zospodu umiestnime menšie kusy dreva, umiestňujeme podpaľač, na to položíme hrubšie a na vrchnú časť dáme najväčšie kusy dreva, pričom zapaľujeme zospodu. Aby sme však vytvorili esteticky i funkčne dokonalejší plameň, je potrebné využiť inovatívne postupy i pri tak jednoduchej činnosti.
Pred založením ohňa je dôležitá dobrá príprava. To znamená, pripravíme si potrebné množstvo suchého dreva, od hrubších kusov, až po tenké triesky. Do ohniska uložíme drevo nasledovným spôsobom: na spodnú časť umiestnime hrubšie kusy, na ne položíme tenšie, na ne položíme podpaľač a na vrchnú časť dáme tenké triesky. Klapku externého prívodu vzduchu na krbovej vložke nastavíme do polohy OTVORENÉ. Následne na vrchnej časti s podpaľačom a tenkými trieskami zapálime oheň, zatvoríme výsuvný systém krbovej vložky, smerom nadol na 90 % a začneme si užívať krásu praskajúceho ohňa i tepla, ktoré začne krbová vložka produkovať do miestnosti. Po zohriatí celého systému môžeme úplne uzavrieť dvierka krbovej vložky.
Počas horenia z hornej časti ohňa, od tenších triesok sa oheň postupne ďalej rozšíri na hrubšie kusy dreva, do strednej a spodnej časti ohniska. Výhodou horného zapaľovania v ohnisku je to, že sa komín rýchlejšie dostáva do potrebnej prevádzkovej teploty, čím sa zvýši efektivita horenia, tým aj efektívnejšie využívame vyprodukované množstvo energie. Vzhľadom na to, že horná časť s trieskami začne horieť skoro okamžite, vytvorí sa menší dym, ktorý naštartuje aj správny ťah komína. Týmto spôsobom zapálenia ohňa minimalizujeme zadymenie priestoru i tzv. začiernenie skla krbovej vložky. Oheň v krbovej vložke regulujeme jednoduchým spôsobom pákou klapky komína a externého prívodu vzduchu. Vďaka tomu môžeme znížiť množstvo vzduchu prichádzajúceho do spaľovacej komory. Plameň je tým pádom menší a vložka takto produkuje menej tepla, čo prinesie aj dlhšie spaľovanie dreva.
Text a foto: Deltako