Neprekurujte !
Treba si uvedomiť, že zníženie teploty v byte o1 °C znamená úsporu cca 5 % na energiách na vykurovanie. To znamená, že znížením interiérovej teploty, napr. z 22 °C na 19 °C sa ušetrí v dome, resp. v byte za dané obdobie až 15 % nákladov na vykurovanie. Nie je nutné sa doma naobliekať alebo tráviť čas zabalený v dekách, ale ani netreba byť trvalo v byte len v trenírkach. Počas prítomnosti v byte je možné udržiavať vyššiu teplotu, ale úspory dosahovať vyregulovaním teploty počas neprítomnosti v byte.
Tipy na optimálne teploty v interiéri
- kúpeľňa : 22 – 23°C
- obývačka : 21 – 23°C
- pracovňa : 20 – 22°C
- detská izba : 20 – 22°C
- spálňa : 18 – 19°C
- kuchyňa : 15 – 17°C
- chodba : 21 – 23°C
Pri odchode z bytu na dlhší čas je možné nastavením nižších hodnôt na termostatických hlaviciach, na niekoľko hodín utlmiť výkon radiátorov a dočasne tým znížiť vnútorné teploty asi o 4 - 5 °C. Pri útlme vykurovania, počas neprítomnosti osôb v byte, postačujú vnútorné teploty cca 16 °C. Pri príchode do bytu a otvorení ventilov do pôvodnej polohy sa vnútorná teplota rýchlo ustáli na požadovanej teplote. Tu sa prejaví úspora až 25 % počas trvania tlmeného vykurovania. Úplné zatváranie radiátorových ventilov je vyslovene škodlivé. Podchladzovaním priestoru trpia stavebné konštrukcie, nábeh vykurovania na požadovanú teplotu trvá dlhší čas, vyžiada si vyššiu spotrebu tepla na vyrovnanie vplyvu chladných stien.
Vetrajte s rozumom
Spotreba tepla na vykurovanie stúpa aj dlhodobým vetraním bytu, pri ktorom dochádza k nadmernému ochladzovaniu miestností a stien. Vetrať je vhodné krátkodobo a intenzívne, aby sa dostatočne vymenil vzduch, ale aby nenastalo nadmerné vychladenie interiéru. Je potrebné dbať na to, aby infiltrácia (prívod čerstvého vzduchu netesnosťami okien) miestností nebola nadmerná. Studený vzduch vstupujúci škárami nekvalitných okien a dverí spôsobuje vyššiu spotrebu tepla pre dosiahnutie tepelnej pohody. Je vhodné okná vymeniť za omnoho kvalitnejšie moderné. Kvalitné plastové a drevené okná majú nielen nižší koeficient prievzdušnosti, ale aj vyšší tepelný odpor, takže zabezpečia nižšie tepelné straty bytu. Vchodové dvere je zvlášť vhodné utesniť proti nadmernému prúdeniu vzduchu, často až prievanu. V zimnom období je výhodné inštalovať ku vchodovým dverám záves (podobne, ako to býva napr. pri vstupoch do predajní).
Nie je vhodné zakrývať radiátory dlhými závesmi či záclonami
Vykurovacie telesá, radiátory, nie je vhodné zakrývať záclonami alebo závesmi siahajúcimi až k podlahe. Takéto textílie bránia odovzdávaniu tepla z radiátora do priestoru sálaním i prúdením. Značné množstvo tepla sa v takom prípade odovzdáva z priestoru medzi záclonami a oknami priamo do vonkajšieho priestoru. Najvhodnejšia je dĺžka záclon len po parapetnú dosku, resp. asi 5 cm nad radiátor tak, aby chladný vzduch od okenných skiel a netesností klesal priamo k radiátoru a po ohriatí prúdil do miestnosti popred záclony. Lepšie využitie výkonu vykurovacieho telesa sa dá dosiahnuť i osadením izolačnej vrstvy na stenu pod okno za teleso , s prípadnou reflexnou vrstvou ako je hliníková fólia.
Ďalšie informácie nájdete v pokračovaní v marcovej téme