Drobný stavebník, ktorý zamýšľa stavať rodinný dom, sa často stretáva s problémom, čo robiť so splaškovými vodami vznikajúcimi pri prevádzke domu.
Kým obyvatelia starších rodinných domov možno ani nepoznajú problém zvaný „splaškové odpadové vody“, pre nových potenciálnych stavebníkov je to pred kolaudačným konaním dilema, ktorú musia vyriešiť v zmysle platných predpisov týkajúcich sa životného prostredia.
V podstate sa stavebník rozhoduje medzi pomerne vysokým množstvom odpadových vôd na jednej strane a obmedzenou možnosťou ich uskladnenia na strane druhej. Stavebník má iba dve možnosti (samozrejme, ak sa nenachádza v lokalite s verejnou splaškovou kanalizáciou) - vybudovať nepriepustnú žumpu, alebo vlastnú malú čistiareň splaškových odpadových vôd.
Rozhodnutie závisí od špecifických podmienok, ktoré sú prevládajúce v danej lokalite, resp. konkrétnom stavebníkovi, od finančných možností stavebníka a od požiadaviek príslušných dohliadacích orgánov štátnej správy, ktoré musí stavebník akceptovať.
Biologické čistiarne s prevzdušňovaním sú vodotesné plastové nádrže, ktoré sa skladajú z jednotlivých sekcií. Zdrojom mikrobubliniek pri biologických čistiarňach s prevzdušňovaním je dúchadlo. Princíp činnosti biologickej čistiarne je jednoduchý: mikrobublinky vzduchu v súčinnosti s mikroorganizmami v ich prirodzenom prostredí zabezpečujú vyčistenie odpadovej vody.
Vyčistená voda, ktorá odteká z čističky, dosahuje hodnoty, ktoré sú hlboko pod hodnotami uvádzanými v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 269/2010 Z. z., ktorým sa ustanovujú ukazovatele prípustného znečistenia vôd.
Napriek nesporným výhodám týchto jednoduchých, účinných a navyše voľne dostupných biologických čističiek vie o nich zatiaľ pomerne málo ľudí.
Jednoduchý je nielen spôsob fungovania čističky, ale aj jej inštalácia, manipulácia s ňou a nízke prevádzkové náklady.
Vo všeobecnosti povedané, spôsob práce biologických domových čistiarní s prevzdušňovaním je automatický, nezávislý na ľudskom faktore. Čistiarne pracujú nepretržite celodenne počas celého roka. Na zabezpečenie svojej nepretržitej funkcie potrebujú pravidelné prísuny nových odpadových vôd a elektrickú energiu, ktorej spotreba je pri najmenších čistiarňach porovnateľná so spotrebou žiarovky o príkone 60 W.
Čistiarne sú osadené v zemi pod úroveň terénu. Splaškové odpadové vody môžu byť privádzané do týchto čistiarní dvomi spôsobmi:
Druhý spôsob sa volí vtedy, ak je zdroj splaškových odpadových vôd, resp. splašková kanalizácia výškovo nesúmerná s ideálnym osadením čistiarne.
Vyčistená voda z čistiarní odteká gravitačne – výtokovým potrubím do kanalizácie alebo recipientu, za nepriaznivých výškových pomerov môže byť z čistiarní do kanalizácie, či recipientu prečerpávaná (čerpacia stanica za čistiarňou).
Najmenšia čistiareň je kruhová v priemere 1 280 mm s výškou 1 700 mm. Je určená pre 3 ÷ 5 osôb (EO).
Väčšie čistiarne sú určené pre niekoľko desiatok až stovák ľudí, čiže aj pre skupiny domov, hotely a pod.
Čistiarne sa dajú navzájom rôzne kombinovať, čo je výhodné hlavne v rekreačných oblastiach, kde je v sezóne potrebné vyčistiť veľké množstvo odpadovej vody, mimo sezóny sa však produkuje podstatne menšie množstvo odpadovej vody.
Text a foto: Ing. Boris Lenkey / BB AQEX s.r.o.