Ako ochrániť seba a svoj majetok pred nepredvídateľnými udalosťami?

Nešťastné udalosti ako požiare, záplavy alebo výbuchy plynu môžu nastať kedykoľvek a často bez varovania. Takéto situácie nás nielenže ohrozia na zdraví, ale môžu spôsobiť veľké škody na majetku. Ak sa ocitnete v nepríjemnej situácii, dôležité je, aby ste reagovali včas, pretože vaša urýchlená reakcia a konanie zmierni následky a ušetrí čas aj náklady.

 

Ako sa pripraviť na havarijné situácie?

Predvídať, predvídať, predvídať. Samozrejme, nedá sa myslieť na všetko, avšak s dostatočnou prevenciou a plánovaním môžete zabezpečiť svoj majetok a zdravie.

  • Požiarne hlásiče a hasiace prístroje: Tieto zariadenia môžu pri požiari zachrániť život, preto dodržiavajte pravidelné údržby a kontroly zariadenia, aby ste sa uistili, že v prípade potreby sa na nich môžete obrátiť.

  • Odvodňovacie systémy: Ak sa nachádzate v záplavovej oblasti, je vhodné investovať do odvodňovacích systémov.

  • Kontrola plynových zariadení: Určite si spomínate na nejeden prípad, ktorý sa stal na Slovensku v spojitosti s výbuchom plynu. Pravidelná kontrola plynových zariadení a tesnosť potrubí môže znížiť riziko úniku plynu a potenciálneho výbuchu.

 

Ako môže pomôcť poistenie?

Zatiaľ čo pred vandalmi a zlodejmi sa môžeme lepšie ochrániť, horšie je to s prírodnými živlami. Povodne, tornáda, ale aj silné búrky a krúpy nás na Slovensku vedia pekne potrápiť, preto výber správneho poistenia môže pokryť napáchané škody a ušetriť tak vaše financie.

Predstavte si, že odchádzate z domu na návštevu ku kamarátke a s najlepším úmyslom necháte okná otvorené „na vetračku“. Po vašom odchode sa silno rozprší a voda zatečie cez pootvorené okná do vášho domu – následné poškodenie alebo zničenie vašich parapet, stien, parkiet a iného hnuteľného majetku môže pokryť poistenie domácnosti a nehnuteľnosti VIVA.

Zdroj obrázka: Shutterstock

V oblastiach, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku záplav a povodní je vhodné si pripoistiť aj tie. Silné nárazové búrky zažívame prevažne v lete, avšak v zime môže potrápiť rýchle topenie snehu. 

 

Ako postupovať pri žiadosti o náhradu škody?

Pri vzniku škody je dôležité konať rýchlo a dodržať správne kroky, aby ste zabránili jej rozširovaniu.

  • Pripravte si všetky dokumenty: Pred tým, než kontaktujete poisťovňu, pripravte si číslo poistnej zmluvy, číslo bankového účtu a číslo telefónu.

  • Nahláste škodu: V prípade, že máte dojednané poistenie VIVA, môžete kontaktovať asistenčnú službu poisťovne a nahlásiť škodu.

  • Foťte: Dokumentovanie škody sa odporúča, pretože fotografie a videá poškodených predmetov, ale aj celkový rozsah havárie môže urýchliť a uľahčiť proces likvidácie.

  • Spíšte si zoznam: V prípade poškodenia majetku je vhodné okrem fotenia aj spísať všetky veci s ich približnou hodnotou.

Aké výhody má poistenie VIVA?

  • Široký rozsah krytia (aj náhodné rozbitie skla, skrat, vniknutie atmosférických zrážok) bez limitov poistného plnenia.

  • Váš majetok je poistený aj v prípade, že ste mimo Slovenska na dovolenke, pracovnej ceste, ale aj na internáte.

  • Poistené sú aj vaše veci umiestnené v garáži či iných vedľajších stavbách.

  • Uhradíme hodnotu potravín v prípade, že sa vám v chladničke po výpadku elektriny pokazili.

  • Na výber máte aj množstvo pripoistení: veci v aute, pripoistenie bicyklov.

Havarijné situácie môžu byť stresujúce a nákladné. Mnohí si až po nešťastnej udalosti uvedomia, aké dôležité je mať poistenie, ktoré ich zabezpečí v prípade nečakaných udalostí.